Wraz z nadejściem grudnia w powietrzu coraz bardziej czujemy unoszącą się aurę Świąt i towarzyszącą im krzątaninę. Zewsząd jesteśmy bombardowani przez świecące, migoczące, hałaśliwe i absorbujące ozdoby, piosenki i wydarzenia, które mają nam nieustannie przypominać że oto nadchodzi ten radosny czas. No właśnie, czy w naszych domach, w których mieszka i żyje dziecko ze spektrum autyzmu jest to okres radości czy może wręcz przeciwnie, ciężka batalia urastająca rangą do wojny?

 

Nie ważne czy jesteś osobą ze spektrum autyzmu, czy jesteś rodzicem, rodzeństwem osoby ze spektrum, zwykle świętowanie i wszystko co jest z nim związane najzwyczajniej w świecie może Cię przerastać. Zapewne często masz wręcz ochotę, aby Święta nie istniały. Chciałbyś zasnąć i obudzić się jak już będzie po wszystkim. Dla kogoś z zewnątrz może wydawać się dziwne, że rzeczywiście są osoby, które nie przepadają za świętami i mają ku temu powód. 

 

Jak sprawić, aby podczas Świąt zminimalizować stres u osób ze spektrum autyzmu oraz jego najbliższej rodziny?

 

Tradycje

 

Właściwie, wiele sprowadza się do rutyny. Wasze dziecko może nie być w stanie tego powiedzieć, ale jednym z powodów, dla którego Święta są dla niego tak stresujące jest to, że zmienia się codzienna rutyna, do której jest przyzwyczajone i która daje mu poczucie bezpieczeństwa. 

 

Oto nagle dzieci nie muszą rano wstawać do szkoły, rodzice nie śpieszą się do pracy, ludzie biegają i wyglądają na  coraz bardziej zestresowanych, w telewizji lecą zupełnie inne programy, sklepy są otwarte w innych godzinach, a  jedzenie nie przypomina tego które mama gotuje na co dzień. Nagle z dnia na dzień wszystko staje się inne!

 

Jednym z możliwych rozwiązań w tej sytuacji, jest stworzenie nowej okołoświątecznej rutyny, takiej, którą będziemy powtarzali w tym okresie co roku, która z czasem stanie się dla nas naturalnym następstwem nadejścia zimy. Cóż takiego oznacza to dla naszej domowej społeczności? Rutyna to robienie zakupów świątecznych w tym samym miejscu, o tej samej porze, dekorowanie choinki tymi samymi ozdobami, pieczenie pierników, wysyłanie kartek z życzeniami, wspólny świąteczny posiłek z tymi samymi obrządkami, uprzedzanie dziecka o nadchodzących zmianach i o tym co może się wydarzyć, tak aby było ono przygotowane na różne scenariusze. Dobrze byłoby aby co roku Święta wyglądały podobnie.  Postarajmy się również przygotować nasze dziecko do nadejścia Świąt już na początku grudnia. 

 

Nie wszystko na ostatnią chwilę! 

 

Może się to wydawać czymś oczywistym i większość z nas właśnie tak planuje. W rzeczywistości jednak im bliżej świąt tym bardziej wpadamy w tzw. “gorączkę przedświąteczną”. Oprócz licznych zakupów, przygotowań, gotowania czy sprzątania, zdarzają się również rzeczy niezaplanowane i najmniej oczekiwane. Nie dajmy się im zaskoczyć! Zacznijmy swoje przygotowania świąteczne nie tydzień, nie dwa a miesiąc wcześniej, aby ostatnie kulminacyjne tygodnie upłynęły bez niepotrzebnych nerwów i stresu, gdyż może to negatywnie wpłynąć na Wasze dziecko. 

 

Uważnie zaplanuj spotkania rodzinne.

 

W czasie Świąt spotykamy się z ogromną liczbą osób, członków rodziny. Nawet wówczas, gdy osoby ze spektrum spotykają się z członkami rodziny regularnie, wydarzenia podczas Świąt są dla nich zupełnie innym doświadczeniem. Jest to niesłychanie stresujący okres dla osób ze spektrum. Oczywiście ciężko jest całkowicie wyeliminować odwiedziny bliskich i ich unikać, jednak możesz pomóc osobie z autyzmem w ich przetrwaniu.

 

Postarajmy się zminimalizować głośne, rodzinne uroczystości, zaplanujmy wszelkie spotkania z dużym wyprzedzeniem, niech nie będą one dla nikogo niespodzianką. Pomiędzy aktywnymi towarzysko dniami, zróbmy sobie dzień odpoczynku, czas wyciszenia się i względnej normalności. Dobrym rozwiązaniem wydaje się „zaliczenie” wszystkich rodzinnych wizyt w jednym dniu, musimy jednak pamiętać, że o wiele zwiększy to poziom stresu u dziecka. Lepiej rozłożyć wizyty u rodziny na poszczególne dni.

 

Jeśli mamy dużą rodzinę, która pragnie nas zobaczyć w okresie świątecznym, nie czujmy się winni odmawiając im odwiedzin. Wystarczy powiedzieć, w czym leży problem i jak ogromnym stresem dla waszego dziecka są tego typu wizyty. Nie obwiniajcie się za to! Najlepsze, co można zrobić to zaplanować wszelkie odwiedziny albo na długo przez świętami, albo odłożyć je na okres poświąteczny, który zapewne będzie dużo spokojniejszy. Przygotuj swoje dziecko na to kiedy, gdzie i z kim się zobaczy. 

 

Cichy dzień

 

Każdy z nas po okresie wytężonej pracy, przygotowań czy rodzinnych odwiedzin potrzebuje dnia na odpoczynek i regeneracje. Zróbmy sobie i swojej rodzinie prezent w postaci takiego cichego dnia, kiedy to pobędziemy ze sobą sam na sam. Wspólnie z dziećmi pobawmy się prezentami czy poleżmy na kanapie. Cieszmy się tymi momentami i traktujmy je jak coś wyjątkowo intymnego, dostępnego tylko dla najbliższych domowników. 

 

Jedź, pij, śpij i raduj się!

 

Celebrujcie z najbliższą rodziną posiłki i ich wspólne przygotowywanie. Nie jest wcale powiedziane, że święta muszą nam się kojarzyć z typową polską biesiadą, gdzie z przejedzenia nie możemy odejść od stołu. Często Wasze dzieci są uczulone na niektóre składniki pokarmowe, co powoduje iż również w okresie świątecznym musimy pamiętać o diecie. Postarajmy się jednak, aby potrawy, które przygotujemy, były wyjątkowe i inne niż na co dzień. Aby Wasze dzieci mogły poczuć, że te dni są również prawdziwym kulinarnym świętem. 

 

Większość z tych rad wydaje się być trudna do zaadoptowania w naszych domach, jednak jeśli spróbujecie ich przestrzegać to gwarancją jest iż okres okołoświąteczny stanie się spokojny, miły i rodzinny. Ważne jest, aby zrozumieć, co wpływa stresująco na nasze dziecko i strać się to wyeliminować. Niektóre dzieci denerwuje fakt, że nie wiedzą co przyniesie im Mikołaj i przez to w nocy nie mogą spać, inne natomiast nie lubią świątecznych ozdób, lub zapachu jakiejś potrawy. Im wcześniej poznamy czynniki niepokojące nasze dziecko, tym wcześniej będziemy mogli odpowiednio zareagować i je wyeliminować. 

 

Cóż nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam Zdrowych, spokojnych i Wesołych Świąt!

 

Na podstawie:

http://aspertypical.com/2015/12/22/5-secrets-for-surviving-christmas-with-autism/

 

Zobacz również

Aktualności

Jak budować zdolności językowe dziecka, które komunikuje się bez słów - Metodą Hanen?

31.01.2017 Rady te są przeznaczone dla rodziców, których dziecko podczas komunikowania się używa kombinacji dźwięków, gestów (np. wskazywanie, kręcenie głową, aby...

Wczesne wspomaganie językowe dla dzieci ze spektrum autyzmu - Program "More Than Words" dla logopedów i rodziców, nareszcie w Polsce.

24.01.2017       The Hanen Centre - Centrum Hanen   The Hanen Centreto kanadyjska, międzynarodowa organizacja charytatywna, która powstała 40 lat temu.  Jej misją jest...

Uczeń ze spektrum autyzmu w szkole - 6 kroków do sukcesu.

28.12.2016 Uczeń ze spektrum autyzmu, nauczyciel i pozostali uczniowie, będą musieli stawić czoła wielu wyzwaniom jakie stawia włączenie ucznia z autyzmem w...